بسم الله الرحمن الرحیم * وبلاگ شخصی * آیت پیمان

نظریات و دیدگاهها و مقالات و آثار و زندگی نامه و سوابق آیت پیمان

بسم الله الرحمن الرحیم * وبلاگ شخصی * آیت پیمان

نظریات و دیدگاهها و مقالات و آثار و زندگی نامه و سوابق آیت پیمان

بسم الله الرحمن الرحیم * وبلاگ شخصی * آیت پیمان

نظریات و دیدگاهها و مقالات و آثار و زندگی نامه و سوابق و تجارب و یادداشت ها و سفرنامه های آقای آیت پیمان دبیر شورای دین پژوهان کشور اختصاص دارد.

۱۶
آذر


دبیر شورای دین پژوهان کشور: 
حوزویان در تمدن سازی نوین اسلامی فرصت را غنیمت بشمارند 
تحلیلگر امور دینی و اجتماعی گفت: یکی از مواردی که رهبر انقلاب اسلامی بارها روی آن تاکید داشته اند، اهمیت فرصت شناسی از سوی طلاب و فعالان فرهنگی جامعه است؛ زیرا امروز دشمنان از هر حربه ای برای ضربه زدن به اسلام و نظام اسلامی استفاده می کنند و ما نیز باید از همین زمینه های موجود از هر فرصتی برای تعالی نور اسلام در جهان استفاده کنیم.

دکتر آیت پیمان در گفت گو با خبرگزاری «حوزه»، گفت: رابطه مطالبات عمومى در حاکمیت دینى با نوآوری هاى فکرى و فرهنگى آغاز مى شود.

وی افزود: چون مراد از حاکمیت دینى, حاکمیت نظام سیاسى یى مىباشد که مدعى است بر اساس قرائتى صحیح از دین در حال اداره و تدبیر جامعه در همه ساحت هاى سیاسى و فرهنگى است، در این صورت باید گفت حاکمیت دینى در زایش هاى فکرى دین قطعا تاثیرات مثبت و منفى خواهد داشت.

دبیر شورای دین پژوهان کشور گفت: حاکمیت دینى همیشه دین را به مصاف واقعیت ها مى برد و آموزه هاى دینى در برخورد با واقعیت ها در معرض آزمایش و سنجش قرار مى گیرند؛ بنابراین بعد مثبت این رابطه, این است که عالمان و متفکران دینى را به چاره جویى و پویایى در تبیین مسائل مختلف جامعه ازجمله پدیده شبهات وچالشهاى جدید در عرصه دین و فرهنگ وسیاست و برنامه ریزى صحیح و کارآمد براى عبور از آنها فراخوانده است و لزوم برخورد علمى با ترویج کنندگان افکار ناسالم و تحریف دین را یاد آور مى کند.

وی تصریح کرد: در این باره بخشى از کلام  مقام معظم رهبرى  در مواجهه منطقى با اندیشه هاى ناصواب  را که در آغاز درس خارج فقه (٢٠شهریور ١٣٧٩) فرموده اند یاد آورى می کنم؛ ایشان در بخشى از سخنان خود فرمودند: ((متإسفانه امروز در جامعه، انسان هاى بدون پشتوانه علمى و صلاحیت هاى لازم در مواردى با اغراض جناحى، سیاسى و خائنانه در مورد مفاهیم عالى دینى و مبانى اعتقادى اسلام, اظهار نظر مى کنند که این پدیده زشتى است.)).

وی اظهارکرد: مقام رهبرى، نگرش جهانى و در نظر گرفتن نیازهاى روز جهان در برنامه ریزى براى حوزه هاى علمیه را ضرورى دانستند و تصریح کردند: ((باید برنامه ریزى در حوزه ها به صورت یک فرهنگ و مطالبه عمومى در بیاید.)).

وی افزود: ایشان ضمن تإکید براین مطلب که عالمان دین نباید در مقابل تحریف دین ساکت بنشینند، خاطر نشان کردند: ((البته در برخورد با اندیشه هاى ناصواب و رواج دهندگان این اندیشه باید از برخوردهاى غیر علمى پرهیز شود.))؛ در واقع مطالبه  بسیار مهم مقام معظم رهبرى از روحانیت و حوزه هاى علمیه ، نقش آفرینى حوزه ها و عالمان دین  در بناى تمدن شامخ اسلامى و شناخت چالش ها و معارضه هاى بین نظام اسلامى ودشمنان وحفظ غیرت دینى در عین پرهیز از کارهاى بى رویه سیاسى است.

پیمان اظهارکرد: حضرت آیت الله خامنه اى در اولین سفر رسمى به قم دو سخنرانى مهم ایراد کردند: در اجتماع پرشور مردم قم، به تبیین مفهوم ((استقلال)) پرداختند و ضمن بیان جایگاه نظام اسلامى در طرد دولت هاى استکبارى و استثمارى، مفهوم خوداتکایى و استقلال را بیت الغزل انقلاب اسلامى دانستند.

وی گفت: معظم له در همان زمان در جمع عالمان و طلاب حوزه علمیه در مدرسه فیضیه با تحلیل و نقد تمدن غرب و بیان نارسائى هاى آن، عالمان دین را به ضرورت برپایى و توسعه تمدن اسلامى توجه دادند و با تإکید بر این که حرکت کلى و غیر قابل برگشت نظام اسلامى، ایجاد بناى شامخ تمدن اسلامى است، ایجاد چنین تمدنى را که بتواند مانند هر تمدن بزرگ در تاریخ و زندگى بشر نقش داشته باشد، ممکن و قطعى دانستند و فرمودند : ((تمدن غرب در دوره هاى مختلف با استعمار و استثمار و اکنون با استفاده از رسانه و ارتباطات, همواره سعى داشته است هر گونه تمدن مقابل خود را منسوخ و ناکارآمد و خود را ابدى جلوه دهد, اما این ادعا ناکام و غیر عملى است و تحقق نخواهد یافت. )).

این پژوهشگر و تحلیلگر جامعه شناسی دینی تصریح کرد: ایشان زوال تمدن ها را معلول انحراف ها  دانستند و خاطرنشان کردند: ((امروز نشانه هاى انحطاط تمدن غربى, یعنى علم بدون اخلاق, مادیت بدون معنویت و قدرت بدون عدالت, کاملا مشهود است.))؛ رهبر انقلاب, ((تولید فکر)) و ((پرورش)) انسان را دو عنصر اساسى براى ایجاد یک تمدن عظیم برشمردند و بر این مساله تاکید کردند؛ مسایلی که امروز نیز روی آن تاکید دارند زیرا زیربنای تمدن سازی است.

وی گفت: رهبر انقلاب در این سخنرانی تاریخی با ذکر این مطلب که نقش آفرینان اصلى در تولید فکر و پرورش انسان در نظام اسلامى, علماى دین هستند که باید به تناسب زمان و با استفاده از اقیانوس بیکران معارف اسلامى و پرورش روح ایمان در انسان ها, این نقش یگانه و منحصر به فرد خود را انجام دهند، به زمینه هاى معارضه نظام اسلامى با دشمنان در مسیر حرکت به سوى ایجاد تمدن اسلامى و لزوم شناخت این چالش ها پرداختند.

این پژوهشگر افزود : رهبر انقلاب تصریح کردند که: ((مخالفان با اصل دین و تشنگان قدرت, زمینه هاى چالش نظام اسلامى هستند که حکومت باید با حکمت و تدبیر آنها را شناسایى و علاج کند. معناى علاج, استفاده از زبان منطق و استدلال است نه زور.))؛ ایشان در بخش دیگری از سخنان خویش تحجر و نادیده گرفتن گذران تاریخ و تحول فکر انسان ها، ولنگارى فکرى و عملى و فرصت طلبى را از جمله زمینه هایى دانستند که دشمن همواره تلاش دارد از آنها بهره بردارى کند.

پیمان بیان کرد: نکته‎ای که ایشان در این سخنرانی بسیار مهم به آن تاکید کردند، جایگاه و وظیفه حوزه هاى علمیه در برافراشتن پرچم تمدن اسلامى و مقابله با چالش هاى موجود بود؛ ایشان بارها و بارها بیان کرده اند که حوزه هاى علمیه باید براى رفع نقایص نظام اسلامى, تمام همت خود را به کارگیرند و هیچ مصلحت و انگیزه شخصى و سیاسى نمى تواند مانع حمایت حوزه از به نظام شود.

وی گفت: از دیگر سوی از آنجا که ساخت تمدنی نیازمند فلسفه است، این امر را از افتخارات حوزه علمیه برشمردند و از فلسفه اسلامى به عنوان افتخار حوزه هاى علمیه یاد کرده و با تإکید به تدریس فلسفه اسلامى در سطوح مختلف و مصونیت بخشى طلاب از لحاظ فکرى و سیاسى بر لزوم به روز بودن و بصیر بودن طلاب تاکید داشته و دارند و همه ما باید بدانیم که امروز برای تحقق این امور نیازمند بازخوانی همه روزه فرمایشات ایشان هستیم تا حوزه ای تمدن ساز داشته باشیم.

پیمان بیان کرد: یکی از نکاتی که رهبر انقلاب در دو سفر خود به قم به طلاب حوزوی سفارش کردند، رعایت وحفظ زى طلبگى است که این امر به معناى پارسایى با عزت و نظم در تحصیل و زندگى، مداومت بر تهذیب اخلاق و ارتباط معنوى مستمر با خداوند، داشتن اعتماد به نفس علمى و سیاسى و ارتباط بیش از پیش با مردم است.

فرصت شناسی، سفارشی تاریخی از اولیای دین

این تحلیلگر امور دینی و اجتماعی گفت: یکی از مواردی که رهبر انقلاب اسلامی بارها روی آن تاکید داشته اند، اهمیت فرصت شناسی از سوی طلاب و فعالان فرهنگی جامعه است؛ زیرا امروز دشمنان از هر حربه ای برای ضربه زدن به اسلام و نظام اسلامی استفاده می کنند و ما نیز باید از همین زمینه های موجود از هر فرصتی برای تعالی نور اسلام در جهان استفاده کنیم.

وی افزود: این فرمایش رهبری، یک امر ذوقی و برگرفته شده از یک نگاه شخصی نیست بلکه ریشه ای به وسعت تاریخ اسلام دارد؛ گذشته از روایات کثیری که از پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) در این زمینه به ما رسیده است، امام صادق(ع) بیش از 1400 سال پیش به طرح این مساله می پردازند و این مطلب را به خوبی برای ما شرح داده اند.

وی گفت: فرصت شناسى  وجلوگیرى از فرصت سوزى اولین درس امام صادق (علیه السلام) به ما شیعیان در همه عصرها ونسلها است وافسوس که این درس را خوب نیاموخته ایم وخوب بکار نبسته ایم.

وی اظهارکرد: شناخت ظرفیت و ویژگیهاى زمان واستفاده بهینه از فرصت واولویت بندى وظایف ومقدم داشتن کارهاى اصلى وزیربنایى بر امور فرعى ورجحان دادن تعلیم وتربیت وانسان سازى بر همه امور ،  واستفاده کامل از تمام مقدورات وامکانات زمان براى تبلیغ ومعرفى برتریهاى تشیع بر سایر مذاهب ،ازویژگیها واخصاصات مکتب علمى امام صادق(علیه السلام)  است.

وی گفت:  امروز ما پیروان مکتب آن امام همام در دشوارترین وپرمخاطره ترین عصر وزمان قرار داریم وهجمه ها وشبیخونها و حمله هاى فکرى وعقیدتى واخلاقى وسیاسى ونظامى دشمنان اسلام ناب محمدى ما را مورد محاصره کامل قرار داده است، اما ما هم امکانات ومقدورات فراوانى در کشور وجهان دایم که از ظرفیت هاى آن به خوبى استفاده نمیکنیم ودر فرعیات وحاشیه ها فرو میرویم واز اصول باز میمانیم.

پیمان بیان کرد: براى این مدعا دلایل وشواهد فراوان داریم که در این مقال نمی گنجد وبراى نمونه به یکى از دهها نقصان خودمان اشاره می کنم؛ دانش آموزان همه کشورهاى جهان وایران خودمان در طول تحصیلات ابتدایى با دانشمندان ونظریه پردازان ومخترعین ملت هاى مختلف  همچون کخ ،پاسکال ، پاستور، نیوتن ، انیشتین افلاطون ، فیثاغورس ، بطلمیوس و...... الزاما آشنا میشوند وتاریخ وزندگى وعملکرد آنان را حفظ کرده وامتحان میدهند،حتى آن دسته دانشمندانى که کشف یا نظریه علمى آنها در اثر رشد علم باطل ومنسوخ اعلام شده است ،اما با افسوس فراوان باید گفت که در دانشگاهها ومراکز آکادمیک وتحقیقاتى اروپا وآمریکا وحتى آسیا این بنده شخصا با رؤساى دانشگاه ها ودانشمندان واساتید مشهور ادیان مختلف مواجه بودم که شناختى از امام صادق ومکتب علمى آن امام وتاریخ وسیره ودست آوردهاى عظیم و تمدن ساز و فرهنگ ساز دانشگاه بزرگ و چهار هزار نفرى وى ازهمه ملیت ها ومذاهب ودر همه رشته هاى علوم تجربى وریاضى وفیزیک وشیمى وهیات ونجوم وطب وعلوم انسانى وعلوم دینى وفقه......نداشتند وبا کمال نا باورى ما، اظهار میکردند که اولین بار است میشنویم واز ما سند ادعایمان را مطالبه میکردند!

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: این درد بزرگ را چگونه بیان کنیم که ما از لاک بسته محیط اطرافمان ومحل و مدرسمان سر بیرون نیاورده ایم وجهان را ننگریسته ایم وبا زمان پیش نرفته و فرصت هایمان را سوزانده ایم وبه کم قانع بوده ایم وهمت مان را کوتاه واهدافمان کوچک گرفته ایم .

وی گفت: اینک بر همه اندیشوران  وعالمان ومدیران علمى حوزه ها و دانشگاهها ودین پژوهان  بار این مسئولیت عرضه میشود که دین خود را به امام صادق (ع)  ومذهب او ومکتب علمى او ادا نمایند و نقش عنصر زمان را در پیشرفت یا عقب ماندگى  خویش از یاد نبریم. و درس فرصت شناسى واستفاده از زمان وابزار زمان را از آن امام بزرگوار بیاموزیم وبکار ببندیم.

دبیر شورای دین پژوهان کشور بیان کرد:در زمان امام صادق(علیه السلام)، زمانِ تزلزل حکومت بنى امیّه و فزونىِ قدرت بنى عبّاس بود و این دو گروه مدّتى در حال کشمکش و مبارزه با یکدیگر بودند؛ از زمان هشام بن عبدالملک، تبلیغات و مبارزات سیاسى عبّاسیان آغاز گردید و در سال 129 وارد مرحله مبارزه مسلّحانه و عملیات نظامى گردید و سرانجام در سال 132 به پیروزى رسید؛ بنى امیّه در این مدّت، گرفتار مشکلات سیاسى فراوان بودند، لذا فرصت فشار و اختناق نسبت به شیعیان را نداشتند.

وی افزود: عبّاسیان نیز چون از دستیابى به قدرت در پوشش شعار طرفدارى از خاندان پیامبر و گرفتن انتقام خون آنان عمل مىکردند، فشارى از طرف آنان مطرح نبود؛ از اینرو، این دوران، دوران آرامش و آزادى نسبىِ امام صادق(علیه السلام) و شیعیان بود و آن حضرت از این فرصت استفاده کرده و تلاش فرهنگىِ وسیعى را آغاز کرد.

پیمان بیان کرد: ایشان آن قدر فقه و دانش اهل بیت را گسترش داد و زمینه ترویج احکام و بسط کلام شیعى را فراهم ساخت که مذهب شیعه به نام او به عنوان مذهب جعفرى شهرت یافت؛ امام صادق(علیه السلام) با تمام جریان هاى فکرى و عقیدتى آن روز برخورد کرده و موضوع اسلام و تشیّع را در برابر آنها روشن ساخته و برترى بینش اسلام شیعى را ثابت کرده است.

وی گفت: امام صادق(علیه السلام) هر یک از شاگردان خود را در رشته اى که با ذوق و قریحه او سازگار بود، تشویق و تعلیم مىنمود و در نتیجه، هر کدام از آنها در یک یا دو رشته از علوم مانند: حدیث، تفسیر، فقه و کلام، تخصّص پیدا مىکردند.

پیمان اظهارکرد: امروز در عرصه جهان ودر مقابل سیل شبهات وهجمه هاى فکرى صهیونیسم و وهابیون وبهاییت وفرق ومذاهب ضد شیعه ودر مقابل الحادغرب وعقاید منحرف گروههاى درونى وافراط وتکفیرآنان ،داشته هاى ما چه میزان است وازآنها چقدربهره میبریم؟ وصداى تشیع وپیام امام صادق علیه السلام رادر هیاهوى رسانه هاى امروزى چه قدر به گوش مردم جهان رسانده ایم.

وی گفت: امروز که عرصه فضای مجازی که بسیاری آن را یک دشمن می پندارند فضایی برای ما آماده کرده است که در اختیار هیچ پیامبر و امام و مصلحی قرار نداشت؛ حوزویان ما باید امثال شیخ صدوق را به یاد آوردند که هزاران کیلومتر کشورهای مختلف را درنوردید تا مکتب نورانی اهل بیت(ع) را منتشر کند ولی امروز تنها با چند تکمه ساده می توانیم با کل دنیا در ارتباط باشیم و کلام امام صادق(ع) را به گوش جهان برسانیم؛ آری اگر امروز از همین ظرفیت های پژوهشی و تبلیغی و رسانه ای استفاده نکنیم چگونه می توانیم خود را سرباز امام زمان(عج) بنامیم در حالی که در این صف بزرگانی چون امام راحل، مقام معظم رهبری، آیات عظام و .... هستند.

 • دبیرخانه دین پژوهان
۱۶
آذر

کد خبر: 393650 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۶/۲۱ - ۱۱:۵۹ | سرویس: حوزه علمیه قم 3
دبیرشورای دین پژوهان: 
۳۵۰ پژوهش حوزوی و دینی در سال قبل نقد و بررسی شد 
حوزه/ دبیرشورای دین پژوهان کشور از بررسی ۳۵۰ پژوهش علمی و دینی در سال گذشته توسط این شورا خبرداد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، آیت پیمان، امروز در دیدار شورای دین پژوهان با آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه گفت: سه فعالیت اصلی درشورای دین پژوهان در دستور کار قراردارد اولین اقدام،ارزیابی و نقد پژوهش ها و کتب حوزوی، پیش از چاپ است که فعالیت بسیار مهم و مثمرثمری در عرصه پژوهش های دینی است که در سال گذشته 350 پژوهش نقد و ارزیابی و بیان نقد شد.

وی افزود: یکی دیگر از فعالیت های این مجموعه، تجلیل از پژوهش های قوی در عرصه دین پژوهی بود که سال گذشته از 10 پژوهش برتر تجلیل شد؛ امسال نیزقرار است که این کار انجام شود و پژوهش های قوی مورد نقد و ارزیابی و ارایه و تجلیل واقع شوند.

دبیرشورای دین پژوهان کشوربیان کرد: اگر در این عرصه 360 پژوهش مورد نقد و ارزیابی واقع شد، در کنار آن تعدادی از پژوهش ها نیز به دلیل عدم وجود پارامترهای دقیق پژوهشی بازگشت داده شد.

وی گفت: تا کنون 4 کنگره دین پژوهان در کشور برگزار شده است، ولی وقفه طولانی مدتی در اجرای این کنگره ایجاد شده اکه امیدواریم بتوانیم به زودی پنجمین کنگره را نیز با شرکت بزرگان حوزه برگزار کنیم تا رصد بهتری از فضای پژوهشی امروز حوزه و یا در ده سال اخیرصورت گیرد.

پیمان اظهارکرد: سومین فعالیتی که در این عرصه انجام شده است برگزاری نشست های علمی و تخصصی و کرسی های آزاد اندیشی است که تا کنون 23 نشست در این زمینه با موضوعات مختلف برگزارشده است.

وی گفت: پایش همایش ها و سمینارها در عرصه علوم دینی از  فعالیت هایی است که این مجموعه به دنبال آن است، زیرا 117 همایش و کنگره و سیمنار در کشور در عرصه دین برگزار می شود که باید این همایش ها تحلیل محتوایی و بررسی خروجی داشته باشند که این کار باید در ادامه به شکل مستمر انجام شود.

دبیرشورای دین پژوهان کشورتصریح کرد: بررسی نشریات و کتب حوزوی و علمی یک کار بسیار سنگین است که این نهاددر گذشته انجام داده است که امیدواریم بتوانیم با شکل گیری شرایط و زیرساخت ها این کار را نیز پیگیری کنیم.

 

 • دبیرخانه دین پژوهان
۱۶
آذر

حوزه/ مدیر مسئول دبیرخانه شورای دین پژوهان کشور، یکی از بایسته های مهم حرکت بر مدار آموزه های دینی به ویژه در بحث اخلاق مداری را صداقت و شفافیت در رسانه های جمعی عنوان کرد.

آیت پیمان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» با اشاره به شعار نمایشگاه مطبوعات امسال که با دو عنوان صداقت و شفافیت متمایز شده است، اظهار داشت: بی شک یکی از ارزش های متعالی اسلام که به ویژه در نصوص قرآنی و منابع روایی ما بسیار بر آن تاکید شده ، بحث صداقت و راستی و راستگویی است و به حدی این مساله دارای ارزش و اهمیت است که صدیقین در زمره انبیا و شهدا و صالحین،  قرار گرفته اند که بشارت حتمی به این مساله داده شده است.

وی افزود: این مقوله به ویژه در رابطه با مسایل اجتماعی و فرهنگی و هر کنشی که انسان مسلمان و مومن در جامعه و در محیط خانواده و کسب و کار خود دارد ، دارای اهمیت است، چه آن که مهم ترین صفتی که در رابطه با انسان مسلمان و مومن در کنار تقوا و ایمان مستقر به آن اشاره شده ، همین بحث صداقت می باشد.

رسالتی خطیر در امتداد رسالت انبیای الهی

این محقق و پژوهشگر علوم انسانی همچنین بیان داشت: از سویی ما وقتی به رسانه ها و مطبوعات و دست اندرکاران ارتباط جمعی می رسیم این رسالت برای آن ها بسی سنگین تر و خطیرتر و در عین حال با توجه به عمق موضوع، سرنوشت سازتر است ، به این خاطر که رسالت شخصی که در امور رسانه ای و مطبوعاتی قلم به دست دارد و به انتشار آن می پردازد، به نوعی در امتداد رسالت انبیاست.

وی اضافه کرد: در واقع پیامبران الهی برای آگاهی بخشی و روشنگری و تمیز دادن حق و باطل و تنویر افکار مردم نسبت به حقایق مبعوث شدند و ما اگر به ذات خبرنگار و یک فرد مطبوعاتی نگاه کنیم دقیقاً متوجه می شویم که مشابه این رسالت عظیم را در جامعه انسانی برعهده دارد و باید به خوبی از عهده آن برآید.

مدیر مسئول دبیرخانه شورای دین پژوهان کشور همچنین گفت: به همان نسبت که از سوی اهالی رسانه به این رسالت سترگ بی توجهی شده و آن ها از صداقت فاصله بگیرند و وضع طوری باشد که آن چه بیان می کنند حقیقت محض نباشد بلکه مباحثی مغشوش و یا باطل به همراه باشد، آنان بلاشک به همان نسبت در خلاف جهت حرکت انبیای الهی حرکت کرده اند.

 چرایی اهمیت صداقت در فعالیت های رسانه ای

وی با تاکید بر این که امروز رسالت مهم رسانه های جمعی اعم از روزنامه ها و رسانه های مکتوب، همچنین رسانه های دیداری و شنیداری و نیز فضای مجازی ، تاکید بر صداقت است، ابراز داشت: اگر حب و بغض شخصی و جناحی و طیفی در میان باشد ، به این واسطه حقیقت وارونه جلوه داده شده و مطالب به نفع یک جریان و گروه آن هم به صورت ناقص و هدف دار انتشار داده می شود.

وی افزود: متاسفانه از سویی برخی رسانه ها برای القای چیزی که واقعیت ندارد لفاظی می کنند و می کوشند که با استدلال نابجا و رطب و یابس بافتن و یا سفطسه و شیوه های نامشروع جدلی و بدون رعایت شرع و اخلاق ، کار خود را به پیش ببرند که همه این ها نیز از نگاه دین مبین اسلام نامشروع و باطل است.

پیمان ادامه داد: این گونه فعالیت ها در حوزه رسانه به هیچ وجه درست نیست چه آن که مخالف با شیوه و رسالت انبیای الهی است به این خاطر که پیامبران همه را به حق و عدالت و قسط و حقیقت جویی دعوت می کردند که این کمال انسان است و لذا اگر کسی این مسیر را معکوس طی کند ، جرم عظیمی مرتکب شده است.

ابزاری مدرن برای اقامه امر به معروف و نهی از منکر

وی با اشاره به این که مطبوعات و رسانه های جمعی، ابزاری در اختیار اهالی رسانه و خبر هستند تا با آن در جامعه اسلامی امر به معروف و نهی از منکر کنند، گفت: باید در این مسیر با تقوا و اخلاق مداری رفتار کرد تا خدای ناکرده در دام شیطان و خواسته های نفسانی نیفتاد؛ بی شک در این صورت است که خبرنگار و روزنامه نگار می تواند در زمره صدیقین قرار گیرد و از انصار دین خدا و یاوران انبیا باشد.

رییس مجمع جهانی شیعه شناسی خاطرنشان کرد: اساساً ما باید به عنوان یک مسلمان شیعه و مومن باید به این امور نگاه ارزشی داشته باشیم و در همه حرکات و سکنات به بحث حلال و حرام توجه جدی داشته باشیم، چه آن که به هر حال در فعالیت رسانه ای و مطبوعاتی و گزارشگری نیز این حلال و حرام الهی وجود دارد و ما باید به گونه ای تلاش کنیم که چیزی که اضرار به غیر است و به آبروی مردم و حیثیت آن ها لطمه می زند و حقوق آن ها را تضییع می کند در کار رسانه ای ما اصلاً مطرح نباشد.

متاسفانه شرایط مطلوبی نداریم!

وی ادامه داد: با این وجود متاسفانه باید گفت که ما از این حیث فضای مطلوبی نداریم و شرایطی که در کشور حاکم است شرایط عقل مدار و شرع پسند نیست به این معنی که در بسیاری از موارد، نه می توانیم بر اساس معیارهای عقلی این شرایط را بپذیریم و نه ضوابط شرعی آن را مراعات می کنیم

وی افزود: احساس من این است که یک روندی ایجاد شده و مثل زاویه ای باز شده و به نوعی سایه افکنده در تمام جریانات سیاسی و فرهنگی که برای رهایی از این وضع اول مسئولان خود باید مراعات کنند و بعد انتظار داشته باشند که جماعت رسانه ای و دیگر مردم نیز به حدود الهی و موازین شرعی و اخلاقی پایبندی لازم را داشته باشند.

 پیمان همچنین گفت: متاسفانه گاهی مشاهده می شود که این مراقبت ها در کلام برخی بزرگان و شخصیت ها نیست و آن ها از تریبون هایی که در اختیار دارند طوری استفاده می کنند که بعضاً منجر به جرقه زدن برخی اختلافات و آشوب های فکری و تشتت های وحدت شکن و حرکت هایی می شود که خدشه بر حیثیت افراد وارد می کند.

مسئولان و بزرگان خود باید اُلگو باشند

وی اضافه کرد: اگر در این جا مراقبت نشود نمی شود توقع از مردم عادی و نسل جوان داشت چه آن که به عنوان مثال یک جوان خبرنگار الگویش مسئولان هستند و وقتی مسئولان رعایت نکنند او نیز چه بسا در همین وضع قرار بگیرد.

این محقق و پژوهشگر حوزه دین بیان داشت: ما نباید از یاد ببریم که در جامعه شیعی زندگی می کنیم که از نگاه دنیا دل بسته به این انقلاب و نظام هستند و از سویی توجه بسیاری از مسلمانان به ایران معطوف شده و ما باید این امور و ملاحظات را رعایت کنیم تا به تدریج نگاه های پرامید به ما کمرنگ نشود؛ اگر گاهی می بینیم که ناامیدی هایی حاصل می شود علت این است که در ما پایبندی به اخلاق و معنویت و شعارهای دینی که انقلاب اسلامی به جهان صادر کرده ، اندکی ضعیف شده است.

وی افزود: طبعاً هر چه مسئولیت بالاتر باشد سنگینی خطا و عقوبت بیشتر می شود و البته بعد از این مرحله نیز باید قانون و مجریان و ناظرین نقش خود را ایفا کنند به این معنا که باید متولیان و دستگاه های ناظر بر جریان رسانه ای کشور نظارت داشته و اجرای صحیح قوانین و مقررات و مطبوعات و حتی صدا و سیما و مراکز عمده خبری و رسانه ای را دنبال کنند.

ضعف در قوانین و اجرای آن ها باید مرتفع شود

پیمان تصریح کرد: متاسفانه ما در این بخش هم ابهام در قوانین و مقررات داریم و هم اشکال و ضعف در اجرای قوانین، به طوری که گاه نظارت ها متعادل و منصفانه نیست و ضعیف است که باید این نقیصه ها را برطرف کرد.

وی در خاتمه سخنان خود گفت: صدالبته خود رسانه ها نیز باید دلسوزانه تلاش کنند که به سمت شفافیت و صداقت و اخلاق مداری حرکت کرده و بر مبنای آموزه های دینی رفتار کنند تا بتوان رسانه های در تراز نظام و انقلاب اسلامی داشت.

گفتگو از : سید محمد مهدی موسوی

 

کلید ‫واژه‌های مطلب:
 صداقت شفافیت رسانه 

 • دبیرخانه دین پژوهان
۰۲
اسفند

بسم الله الرحمن الرحیم

گردشگری، معنویت و صلح و دوستی

نویسنده: دکتر آیت پیمان                                        مدیر اسبق ارشاد قم و مسؤل فعلی شورای دین پژوهان کشور و رئیس مجمع جهانی شیعه شناسی

ayat.peyman@gmail.com

 

چکیده

گردشگری کلیه‌ی فعالیت‌های دیدار کننده (توریست) را از آغاز تا پایان مسافرت در برمی‌گیرد. این سفری که به منظور تجارت، کسب آرامش و لذت یا یادگیری صورت می‌گیرد، می‌تواند برخاسته از باور و فرهنگ گردشگر و مبتنی بر ارزش‌ها باشد. در این صورت گردشگری می‌تواند با افزایش معرفت گردشگر از دیدار طبیعت و میراث گذشتگان جهان‌بینی او را تغییر دهد؛ تغییری توأم با پایبندی بر ارزش‌ها و بندگی خدای طبیعت آفرین و این یعنی گردشگری همراه با معنویت. گردشگری در این صورت می‌تواند از راه شناخت میراث گذشتگان و شناخت ملت‌ها و فرهنگ‌ها، در دل گردشگران نوع دوستی عمیقی ایجاد کند. با شناخته شدن کافی ملت‌ها و فرهنگ‌ها، زمینه‌ی بیزاری از خشونت و صلح طلبی برای انسان‌ها به خوبی فراهم می‌شود. این مقاله با روش تحلیلی‌توصیفی سعی دارد برای این پرسش جواب/ جواب‌های مثبت تبیین کند که: «آیا گردشگری ظرفیت معنوی بودن/ شدن و رابطه داشتن با صلح و دوستی را دارد؟» فرضیه این مقاله این است که کلیه فعالیت‌های گردشگر، ظرفیت معنویت پذیری را دارد و گردشگری برای صلح و دوستی بین ملت‌ها و فرهنگ‌ها، ابزار قوی و بستر بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

کلید واژه‌ها: گردشگری، معنویت، صلح، دوستی، انسان، فرهنگ

مقدمه

پیامدهای شوم جنگ و خشونت، از دردآورترین واقعیت‌های دنیای معاصر است که گریبان بسیاری را گرفته است. عدالت و صلح و دوستی که امری طبیعی و فطری انسان است؛ اما روحیه‌ی انسانی بسیاری از انسان‌های امروزی، در اثر قدرت خواهی و ثروت اندوزی تغییر کرده و آروزهای آنان را سلطه و قدرت نمایی و جنایت و جنگ تشکیل می‌دهد. برای بسیاری دیگر هم _مخصوصا ملت‌های جهان سوم_ صلح و آرامش از گم شده‌ها و آروزهای دیرینه‌شان است.از نظر اسلام حقیقی صلح، دوستی، تعاون، همدلی و  همکاری از مسایل اساسی و مورد تاکید است. اسلام پیروان خود را برادران دینی و غیر مسلمان را به خاطر همنوعی قابل احترام می‌داند[1] و ایجاد صلح و دوستی میان مردم «اصلاح ذات البین» از ارزش و پاداش والایی برخوردار است. اگر این روحیه در عرصه‌ی بین الملل فراگیر شود، صلح و انسان دوستی را برای جامعه بشری به ارمغانمی­آورد. یکی از راه‌های رساندن این پیام الهی­_انسانی جهانگردی است؛ به شرطی که مسلمانان چه به عنوان گردشگر و چه به عنوان میزبان، خود آراسته به صفات مورد سفارش اسلام در زمینه صلح و دوستی باشند.

1.فرضیه تحقیق

معنویت و گردشگری از نیازهای اساسی بشر صنعتی امروز برای التیام روح رنجور او است وکلیه فعالیت‌های گردشگر، ظرفیت معنویت پذیری را دارد. گردشگری برای صلح و دوستی بین ملت‌ها و فرهنگ‌ها، ابزار قوی و بستر مناسبی محسوب می‌شود. از این رو، هر گردشگر می­تواند سفیر صلح در جهان باشد.

2.تعریف واژه‌ها

2.1.گردشگری

عمل فردی که به مسافرت می‌رود و در مکانی خارج از محل زندگی خود در مدتی برای تفریح، تجارت[2]یادگیری یا اهداف دیگر اقامت می‌کند و به نقطه‌ی شروع باز می‌گردد[3]را گردشگری دانسته‌اند کهشامل کلیه‌ی فعالیت‌های مسافر از زمانی تصمیم گیری برای سفر تا خاتمه‌ی سفر[4]می‌گردد. امروزه گردشگری در نظام اقتصاد بین المللی، مهم‌ترین کالای تجاری است و نقش اساسی در بهبود استادندارهای زندگی افراد به ویژه کشورهای در حال توسعه دارد. چنانکه 9/10 درصد از کل تولید ناخالص جهان، 7/10 درصد کل اشتغال جهان، 4/11 درصد کل سرمایه گذاری و 11 درصد درآمد مالیاتی جهان از این بخش تأمین می‌شود.[5]با توجه به زندگی‌های کسل کننده امروزی «گردشگرییکی از نیازهای اساسی بشر است؛ اما این نیاز بیشتر از منظر بازاریابی و اقتصادی مورد ملاحظه قرار گرفته است. در حالیکه در واقع دلایل رفتار جهانگردانه به برخی نیازهای زیست شناختی و نیازهای روحی، با توجه به محیط زیست اجتماعی و تأثیر وضعیت‌های ویژه بستگی دارد».[6] از این رو جای رویکرد معنوی و فرهنگی در صنعت گردشگری بسیار خالی است.

2.2.معنویت

معنویت از واژه‌ی معنوی در مقابل لفظی و به معنای حقیقی، باطنی و روحانی است. این اصطلاح همچنین در مقابل مادی، شکل ظاهری و معنایی که فقط با قلب شناخته می‌شود[7] و مجموعه‌ی جنبه‌های فکری، اخلاقی، فرهنگی و عاطفی انسان یا محصولات فکری او[8]ارزش‌های اخلاقی،[9] حالات عرفانی،[10] و نگرشی به عالم و آدم که به انسان، آرامش، شادی و امید دهد،[11] نیز به کار می‌رود. بنابراین، می‌توان گفت معنویت عبارت است از: «مجموعه صفات و اعمالی که حال و جاذبه‌ی شدید منطقی و صحیح را در انسان به وجود می‌آورد تا او را به خدا نزدیک نماید. پس اساس معنوی را توجه به خدا در نیت و انجام عمل برای او، تشکیل می‌دهد».[12] این مجموعه صفات و اعمال در واقع از نوع جهان بینی انسان ناشی می‌شود و سبک زندگی او را مبتنی بر معنویت تغییر می‌دهد.

2.3.صلح

2.3.1.معنای صلح

حالتی که بر اثر پایان یافتن نا آرامی و جنگ به صورت دایم یا موقت، در یک منطقه یا سرزمین، پدید می‌آید یا پایان یافتن ناسازگاری و اختلاف  بین دو یا چند نفر را صلح می‌گویند.[13]صلح، مفهومی است با دو معنای جداگانه:از یک سو در تعریفی سلبی نبود جنگ یا دشمنی را می‌رساند و از سوی دیگر در گفتمان دینی، دلالت بر اندیشه هماهنگی و وحدتِ حاصل از داشتن ارتباط صحیح با خداوند دارد.صلح خواهی و باور به اینکه  هیچ خشونتی موجه نیست، در بسیاری از اعتقادات از جمله آیین جین، آیین بودا، و فرقه‌ی کویکری جایگاه مهم و اساسی داشته است. از دید مسلمانان، صلح توأم با عدالت هم نوعی وضعیت کمال مطلوب از نظر رفاه و بهزیستی  اجتماعی است و هم جنبه‌ی از مشیت الهی. سلام در اسلام و شالوم در یهود (سِلم/صلح) که برای خوش‌آمدگویی مومنان به یکدیگر به کار می‌رود،[14] نشان اهمیت داشتن آن است."سلم" به معنای صلح، مسالمت و عدم تعرّض به امنیت، آزادی، استقلال سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و مانند آن است و کاربردقرآنی آن نیز همان معنایلغوی است. پیدایش صلح و مسالمت به طور مطلق متوقف بر اسلام به معنایمکتب خاص نیست. هرچند صلح مسلمانان و مسالمت آنان مرهون پذیرش همه احکام اسلام است؛ امّا صلح موحّدان، و صلح جوامع بشری، اعم از موحّدان و ملحدان، وابسته به قبول اصول فطریمشترک است؛ نه پذیرش اسلام به معنایمکتب معهود.[15]

صلح خواهی و صلح دوستی، از خواسته‌های ذاتی بشر است و تمام ادیان آسمانی و بیشتر آیین‌هایبشری طرفدار و مبلغ آن بوده است.«احساسات صلح طلبانه در اروپا پیش از جنگ جهانی اول و حین آن باعث شد که بسیاری، موسوم به معترضان وجدانی حاضر به شرکت در جنگ نشده و به این جرم زندانی و در برخی موارد اعدام شدند».[16]

2.3.2.ماهیت صلح در نگاه اسلام

اسلام از آن جهت که همگانی و همیشگی است، خود را مفتی اعظم صلح جهانیمیداند و از آن جهت کهحیات و صلح را در گوهرخود دارد، توان رهبری صلح جهانی را دارا است. از این رو، پیامبر اسلام (ص) به عنوان رحمت جهان شمول معرّفی شده[17]که نشان می‌دهد صلح جهانی از مظاهر رحمت خداوند است.اسلام تنها دینی است که از طرف خدا نازل شد و تمام آنچه در صُحُف ابراهیم، زبور داوود، تورات موسی وانجیل عیسی مسیح(علیهم‌السلام) آمده به صورت جامع و کامل در قرآن محمّد (ص) ظهور کرده است. با این فرق که در منهج و شریعت متفاوت است که قرآن، هم به وحدت دین اشاره دارد[18]و هم به تعدد منهج و شریعت بشارت داده است.[19] اسلام با تبیین تصالح ادیان و انبیا و تصالح امّت‌های راستین، صراط صلح جهانی را مسالمت آمیزتوصیفمی‌کند تا دولتها با هم، ملتها با هم، دولتها با ملت‌های خود، صلح جویانه به سر برند و حقوق بشر، از گزند زورمداران زراندوز مصون بماند.[20]بنابراین، صلح و امنیت در پرتو دین و معنویت متجلی است.[21]در قرآن کریم،[22] پرستش خدا و مبارزه با ستمگران طاغوتی برای استقرار صلح و مساوات در کنار هم آمده است. این دو امر مهم که از دلایل آمدن پیامبران است، نشان اهمیت داشتن صلح و پرهیز از زورگویی و ستمگری در نگاه دینی است.

2.4.دوستی

عطوفت متقابل، جدا از علاقه‌ی جنسی یا خانوادگی را دوستی گویند. ارسطو دوستی را دارای سه مرحله می‌دانست: 1.سودمندی (دوستی بر پایه بده بستان) 2.خوشایندی (دوستی بر پایه‌ی سرگرمی و مصاحبت) 3.خوبی یا فضیلت (دوستی بر اساس احترام متقابل).[23] قرآن از دوست به عنوان خلیل یاد می‌کند؛[24] زیرا «خلیل کسی است که انسان خُلّت (حاجت) خود را به او می‌گوید و او برآورده می‌کند و مراد ازاخلاء (دوستان) مطلق کسانی است که با یکدیگر محبت می‌کنند».[25]بنابراین دوستی صحیح آن است که: «محبت، ارتباط روحی، حسن معاشرت افراد جامعه به گونه‌ای باشد که دوستان بر اساس آن بتوانند نیازهای فردی و اجتماعی دنیوی و اخروی خود را تأمین کنند».

3.رابطه معنویت و گردشگری

در دنیای پر هیاهو و زندگی کسالت‌آمیز امروزی، استفاده از صنعت گردشگری یکی از راه‌های رسیدن به آرامش و شادابی محسوب می‌شود. تماشای طبیعت، مخصوصا اگر با تدبر در علم و قدرت و هنر آفریننده و نحوه‌ی آفرینش همراه باشد، با روان آشوب و اضطراب زده‌ی انسان امروزی معجزه‌ها خواهدکرد. آشنایی با فرهنگ و میراث ملل که از دیگر دست‌آوردهای گردشگری است، نیز برای آرامش روانی، فربه شدن تجربه و دانایی انسان نقش ارزنده‌ای دارد.گردشگری برای معنویت خواهان جهان، بستری فراهم می‌کند که با استفاده از آن به آرامش همراه با معنویت می‌رسند.

سراسر آفاق و انفس سرشار از نشانه‌های خداوند است. این انسان است که با دیدار شگفتی‌های طبیعت به تفکر نشیند و راه رسیدن به آفریننده‌ی آن‌ها را برای خود هموار کند. خداوند به پیامبرش سفارش می‌کند که به مردم بگوید برای پی بردن به آثار قدرت خدا به سیر و سفر بپردازند و چگونگی آفرینش عالم را بنگرند که قطعا در سبک زندگی و باورهای آنان موثر خواهد بود: «قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانْظُرُوا کَیفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ ینْشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَی کُلِّ شَیءٍ قَدِیرٌ».[26]

معنویتِ گردشگری در گرو تفکر در آثار خلقت است که قرآن از آن به نظر (نگاه با دقت) تعبیر کرده است. اگر در روایات اسلامی، برای تفکر ارج و ارزشی با توجه به متعلَّق آن ذکر شده، به خاطر ره‌آورد تفکربرای انسان است. هستی و اوصاف خداوند، از بهترین متعَلقات تفکر است که علاوه بر ارزندگی معنوی، آرامش روانی[27] عمیق شدن شناخت خداوند و فهم مبانی و باورهای دینی را نیز به همراه دارد و گردشگری، بهترین فراهمگر زمینه‌ی این تفکر و متعلقات آن است.البته «برخی از گردشگری‌های امروزی، از طرف تمدن‌های شیطانی برای جلب مال و ثروت حرام رائج شده که بیشتر برای هدف‌های انحرافی چون انتقال فرهنگ‌های ناسالم، عیاشی، بی‌بند و باری، جاسوسی و نوکری برای ابرقدرت‌ها و... صورت می‌گیرد. این نوع گردشگری با اسلام و معنویت سازگار نیست. در حالیکه گردشگری بایدوسیله­ی انتقال فرهنگ‌های سالم،تراکم تجربهها، آگاهی از اسرار آفرینش و گرفتن درس‌های عبرت از سرنوشت دردناک اقوام فاسد و ستمگر باشد».[28]

4.آثار گردشگری معنویت محور

جهانگردی عامل نیرومند تغییر در روابط اجتماعی و رفتاری موجود است و ازاین راه، زمینه‌ی نابودی برخی فرهنگ‌ها و ارتقای برخی دیگر را تسهیل می‌کند.[29] از آنجا که شخصیت انسان از فرهنگ موجود در محیط او تأثیر می‌پذیرد، گردشگری با صدور فرهنگ در مکان گردشگری برایجامعه‌ی میزبان یا مسافران، می‌تواند بر شخصیت‌ها تأثیر گذار باشد.[30]رهیافت ارزش‌های اجتماعی جهانگردی با معیارهای رفتار جهانگردانه‌ی‏گروه‌های انسانی بر اساس سن، ملیت، آموزش‌های فرهنگی و روشنفکرانه‌ی محیط اجتماعی، اندیشه، مذهب و عواملی تقلیدی ارتباط دارد. بهره‌مندی از زندگی توأم با رضایت و تامین  نیازهای روحی (شادی و آرامش) دغدغه‌ی حفظ سلامتی و اخلاق مندی از ارزش‌های تغییر پذیر از صنعت گردشگری است.[31] در این صورت اگر معنویت و اخلاق مداری، صلح و مسالمت، جهانگردی را همراهی کند، قطعا تغییرات به وجود آمده مثبت و انسان دوستانه خواهد بود. اسلام به جهانگردی به خاطر ره‌آورد مفید آن، اهمیت فراوان قایل است؛ اما جهانگردی مورد سفارش اسلام باشناخت طبیعت و آفریننده‌ی آن، شناخت ملت‌ها و فرهنگ‌ها، بررسی آثار و سرنوشت پیشینیان برای پندگیری همراه است:

4.1.آشنایی با طبیعت و میراث فرهنگی

قرآن "سیردر زمین" را در چندین آیه سفارش کرده؛[32] اما نه سیر بی‌هدف را بلکه جهانگردی هدفدار و معنویت محور. سیر در آفاق و انفس، یعنی تفکر در لطایف وجود آدمی و مشاهدة دقایق هستی، مطلبی است که دانشمندان اسلامیدر تفسیر آیة «سَنُرِیهِمْ آیَاتِنَا فِی الْآفَاقِ وَفِی أَنفُسِهِمْ حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ»[33] بر محور آن مطالبی فراوان گفته‌اند.«گیاهان، درختان، جنگل‌ها، باغ‌ها، کوه‌ها، غارها، انواع حیوانات و خزندگان همه تجلی عنصر خاک است»[34] که همراه با«افلاک و ستارگان،تاریکی و روشنایی شب و روز آیات آفاقی را تشکیل می‌دهد. مقصود از آیات انفسی هم کیفیت تکوین انساندر رحمو نحوة پدید آمدن اعضا و اندام‌های شگفتانگیز او است».[35]

شیخ اشراق آدمی را کامل‌ترین موجودات عالم و به دلیل ترکیب از عالم روحانی و جسمانی "عالم کوچک" دانسته و آیه فوق را بر مدعایش شاهد آورده است.[36] ابن سینا هم این آیه را بر یک روش برهانی برای رسیدن از فعل به فاعل و از مخلوق به خالق دلیل می‌آورد و این روش را مطمئن‌ترین و شریفرین روش برای اثبات و شناخت خدامی‌داند.[37]در عرفان نیز باید عارف از یک سو از خودشناسی به خداشناسی برسد و از سوی دیگر باید نگاه پندگیرانه در افلاک و انجم که آیات آفاقی خدایند، داشته باشد تا قدرت الهی و حکم و تدبیر او را در نظام آفرینش مشاهده کند و زمینه‌ی ارتقای روحی خود بر مدارج کمال را مهیا نماید.[38] استفاده از همه اینها در گردشگری برای انسان میسر است.

بررسی و مطالعه احوال گذشتگان و عبرت گرفتن از آنان، اهمیت اساسی و سهم تربیتی مهمی در اصلاح انسان‌ها دارد. میراث فرهنگی حاصل از تعامل فرهنگ‌ها و پیام آور صلح و دوستی میان ملت‌ها در طول تاریخ است که گردشگری دریچه‌ای برای شناساندن آن و فراهم کردن زمینه صلح جهانی است.

4.2.تقویت روحیه صلح پذیری و نوع دوستی

از آنجا که همه­ی انسان‌ها به دلیل داشتن وجه مشترک، می‌توانند در کنار یکدیگر زندگی صلح آمیز و دوستانه داشته باشند، گردشگری در جهت معرفی آن وجه مشترک ابزار بسیار ارزنده‌ای است. «قرآن این جهت مشترک را "روح" می‌نامدکه دارای فطرت الهی است و هرگاه از کرامت و بزرگی انسان سخن می‌گوید، گفتگو در بارهانسانی است که مسجود فرشت‌گان و جانشین خدا در زمین است».[39] انسانی با این ویژگی اگر در جاده خشونت و سبوعیت قدم می‌زند، به دلیل تضعیف شدن این وجه مشترک است که اگراز این ضعف نجات یابد، براساس آن اصالت آسمانی قطعا صلح پذیر و نوع دوست می‌گردد. پس تنها بیدارگری و معارفه­ی اصالت روح برای او لازم است.

جهانگردی بین المللی، ابزاری برای صلح جهانی از طریق معارفه و گفتگوی فرهنگ‌ها وتمدن‌ها بوده و در تحقق تقویت روحیه همبستگی، صلح پذیری و پرهیز از خصومت و خشونت بسیار موثر است. کشورهای اسلامی به لحاظ برخورداری از تنوع فرهنگی، آداب و سنن، تنوع زیست محیطی، استعداد لازم برای گسترش صنعت گردشگردی و جذب گردشگر را به خوبی دارا است. این امر می‌تواند زمینه‌ی صدور روحیه صلح پذیری و مسالمت موجود در اسلام را برای ملت­ها فراهم کند.

5.رابطه گردشگری و صلح و دوستی

پیامدهای جنگ، ترور و خشونت در جهان معاصر بیش از آن است که لیست شود. بسیاری از ایده‌های فریبنده‌ی انسانی و بشر دوستانه هم از مرز شعار پا فراتر نگذاشته است؛ زیرا اکثر تصویب کنندگان قوانین انسان دوستانه، جهانخواران سلطه‌ طلبند که برای تحکیم قدرت و گستره‌ی تسلط خود با شعار و ظواهر زیبا در پی فریب ملت‌های فرو دست هستند.«اما اسلام که دینی طرفدار صلح و همراه با معنویت است، صلح و دوستی و اتحاد را در حوزه جوامع بشری خواستار است».[40]قرآن کریم در این زمینه می‌فرماید: «کافران و مشرکانی که با شما کاری ندارند و در پی توطئه‌ای بر ضد مسلمانان نیستند، خدا شما را از داشتن رابطه مسالمت‌آمیز و عادلانه با آنان نهی نمی‌کند؛ چون خداوند، عدالتگران را دوست دارد».[41]

صنعت گردشگری به عنوان یک نهاد فرهنگ دوست، می‌تواند زمینه همدلی و همگرایی در میان ملت‌ها فراهم کرده و در خدمت صلح جهانی باشد. «موسسه بین المللی صلح از طریق گردشگری (IIPT) در ۱۹۸۶م. با این نگرش تاسیس شد که سفر و گردشگری را به عنوان "اولین صنعت صلح جهانی" مطرح کند.این موسسه در سال‌های پس از تاسیس خود توانست کنفرانس‌های زیادی به منظور ارتقای"هدف برتر"گردشگری و آگاهی از توانایی این صنعت در ایجاد «فرهنگ صلح از طریق گردشگری برگزار کند».[42]این مسئله پیش از هر چیزی نشان می‌دهد که صنعت گردشگری ظرفیت عملیاتی کردن ایده‌های صلح‌ آمیز را در حد بین الملل و جهان دارد که اگر با معنویت هم همراه باشد، صلح و دوستی پایدار بین ملت‌ها حاکم خواهد کرد.

نتیجه

گردشگری، می‌تواند مبتنی بر جهان بینی الهی و همراه با معنویت و کسب اخلاق و درس و عبرت باشد که در این صورت یک گردشگری معنوی صورت گرفته است. گردشگری به عمل فردی که با اهداف مشخص مسافرت می‌رود و مدتی در مکانی خارج از محل زندگی خود می­ماند و برمی­گردد، گفته می­شود. به مجموعه‌ی جنبه‌های فکری، فرهنگی،  اخلاقی، و عاطفی و نوع جهان بینی انسان، که آرامش، شادی و امید به همراه می­آورد، معنویت گفته می­شود. حالتی که بر اثر پایان یافتن ناآرامی و جنگ به صورت دایم یا موقت، پدید می‌آید صلح و به عطوفت متقابل دوستیگفته می‌شود.

معنویتِ گردشگری در گرو تفکر انسان در متعلقات نگاه او از آثار خلقت و تمدن است که نشانه­های آفاقی و انفسی خداوند است. از آنجا که همه­ی انسان‌ها به دلیل داشتن وجه مشترک، می‌توانند در کنار یکدیگر زندگی صلح آمیز و دوستانه داشته باشند، گردشگری در جهت معرفی آن وجه مشترک ابزار بسیار ارزنده‌ای است. جهانگردی بین المللی، ابزاری برای صلح جهانی از طریق معارفه و گفتگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بوده و در تحقق تقویت روحیه همبستگی، صلح پذیری و پرهیز از خصومت و خشونت بسیار موثر است

 

 

فهرست منابع

1.قرآن کریم

2.نهج البلاغه

3.ابن سینا، حسین بن عبداالله، الاشارات و التنبیهات، قم، البلاغه، 1375ش.

4.انوری، حسن، فرهنگ بزرگ سخن، تهران،  نشر سخن، 1381ش.

5.پژوهشکده تحقیقات اسلامی، مجموعه مقالات نقش معنویت در نبرد ناهمتراز، قم، زمزم هدایت، 1389ش.

6.جوادی آملی، عبدالله،اسلام و روابط بین الملل (تحقیق: سعید بندعلی) قم، اسراء، 1386ش.

7.ـــــــــــــــانتظار بشر از دین، (محقق: محمدرضا مصطفی پور) قم، اسرا، 1389ش.

8.ــــــــــــــحق و تکلیف در اسلام (تحقیق: مصطفی خلیلی) قم، اسراء، 1388ش.

9.ــــــــــــــوحدت جوامع در نهج‏البلاغه (تحقیق: سعید بندعلی، قم، اسراء، 1386ش.

10.ـــــــــــــفلسفه حقوق بشر،  قم، اسراء، 1389ش.

11.حیدری، رحیم، مبانی برنامه ریزی صنعت گردشگری، تهران، سمت، 1387ش.

12.حیدری، اصغر،شناخت روحیات ملل، تهران، مهکامه، 1389ش.

13.دهخدا، علی اکبر، لغت نامه دهخدا، تهران، دانشگاه تهران (نسخه الیکترونیکی)، بی­تا.

14.رازى، فخرالدین محمد بن عمر، مفاتیح الغیب، بیروت، دار احیاء التراث العربى،‏1420ق‏.

15.رامین، علی، فانی کامران، سادات، محمد علی، دانشنامه دانشگستر، تهران، موسسه دانشگستر روز، چاپ اول 1389ش.

16.روبر لانکوار، جامعه شناسی جهانگردی و مسافرت (ترجمه: صلاح الدین محلاتی، ویراسته: ترانه امیرابراهیمی)، تهران، نشر دانشگاه شهید بهشتی،  1381ش.

17.سهرودی، شهاب الدین، مجموعه مصنفات شیخ اشراق،  (تصحیح و مقدمه: هانرى کربن و سید حسین نصر و نجفقلى حبیبى) تهران، موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگى‏، 1375ش.

19.طباطبایى، سید محمد حسین، ‏تفسیر المیزان‏ (ترجمه: سیدمحمدباقر موسوی همدانی) قم، اسلامى‏، 1374ش.

20.لاهیجی، محمد،مفاتیح الاعجاز فی شرح گلشن راز، (به کوشش کیوان سمیعی) تهران، کتابفروشی محمودی، 1337ش.

21.مطهری، مرتضی، مجموعه آثار، (ج 22 و 21) تهران، نشر صدرا، بی‌تا.

22.ملکیان، مصطفی، راهی به رهایی، تهران، نگاه معاصر، 1381ش. ص376.

26.مکارم شیرازى، ناصر، تفسیر نمونه، تهران، دار الکتب الاسلامیه، 1374ش.

27.سایت اطلاع رسانی IIPT، (www.iipt.co.in)صنعت گردشگری در خدمت صلح جهانی، (ترجمه : مرضیه خادم شریف).

 

 [1]. امام على (ع) در نامه­ای به مالک اشتر:«و اشعر قلبک الرحمة للرّعیة و المحبة لهم و اللطف بهم و لا تکوننّ علیهم سبعاً ضاریاًتغتنم اکلهم، فانهم صنفان؛ اما اخ‏ لک‏ فى‏ الدّین او نظیر لک فى الخلق». نهج‏البلاغه، نامه 53.

[2]. رامین، علی، فانی،کامران و سادات محمد علی، دانشنامه دانشگستر، تهران، موسسه دانشگستر روز، چاپ اول 1389ش. ج13، ص774.

[3]. حیدری، رحیم، مبانی برنامه ریزی صنعت گردشگری، تهران، سمت، 1387ش. ص22 به نقل از فرهنگ وبستر.

[4]. همان، ص23.

[5]. دانشنامه دانشگستر، ج13، ص774.

[6]. روبر لانکوار، جامعه شناسی جهانگردی و مسافرت (ترجمه: صلاح الدین محلاتی، ویراسته: ترانه امیرابراهیمی)، تهران، نشر دانشگاه شهید بهشتی،  1381ش. ص24.

[7]. دهخدا، علی اکبر، لغت نامه دهخدا، تهران، دانشگاه تهران (نسخه الیکترونیکی)، بی­تا. ذیل واژه معنوی

[8]. انوری، حسن ، فرهنگ بزرگ سخن، تهران،  نشر سخن، 1381ش. ج7، ص7182.

[9]. مطهری، مرتضی، مجموعه آثار، تهران، نشر صدرا، بی‌تا، ج22، ص670.

[10]. همان، ج21، ص160

[11]. ملکیان، مصطفی، راهی به رهایی، تهران، نگاه معاصر، 1381ش. ص376.

[12]. پژوهشکده تحقیقات اسلامی، مجموعه مقالات نقش معنویت در نبرد ناهمتراز، قم، زمزم هدایت، 1389ش. ص61.

[13].فرهنگ بزرگ سخن،ج5،ص4757.

[14]دانشنامه دانشگستر، ج 11، ص 10_11.

[15]. ر.ک: جوادی آملی، اسلام و روابط بین الملل (تحقیق: سعید بندعلی) قم، اسراء، 1386ش. ص77.

[16]. دانشنامه دانشگستر، ج11، ص12.

[17].وَمَاأَرْسَلْنَاکَ إِلَّارَحْمَةًلِلْعَالَمِینَ.انبیا/ 107

[18].إ إِنَّ الدِّینَ عِندَ اللَّـهِ الْإِسْلَامُ (آل عمران/ 19) وَمَن یَبْتَغِ غَیْرَ الْإِسْلَامِ دِینًا فَلَن یُقْبَلَ مِنْهُ.  آل عمران/85

[19]. لِکُلٍّ جَعَلْنَا مِنکُمْ شِرْعَةً وَمِنْهَاجًا. مائده/48.

[20]. ر.ک: جوادی آملی، عبدالله، انتظار بشر از دین، (محقق: محمدرضا مصطفی پور) قم، اسرا، 1389ش. ص178_179

[21]. جوادی آملی، عبدالله،حق و تکلیف در اسلام (تحقیق: مصطفی خلیلی) قم، اسراء، 1388ش. ص205.

[22]. وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِی کُلِّ أُمَّةٍ رَسُولًا أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ. النحل/36. و در حقیقت در میان هر امتی فرستاده‏ای برانگیختیم [تا بگوید] خدا را بپرستید و از طاغوت بپرهیزید.

[23]. دانشنامه دانشگستر، ج8، ص245.

[24]. الْأَخِلَّاءُ یَوْمَئِذٍ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ إِلَّا الْمُتَّقِینَ. زخرف/67.

[25]. طباطبایى، سید محمد حسین، ‏تفسیر المیزان‏ (ترجمه: سیدمحمدباقر موسوی همدانی) قم، اسلامى‏، 1374ش.ج‏18،ص 181

[26]. عنکبوت/20. بگو در زمین بگردید و بنگرید چگونه آفرینش را آغاز کرده است‏. باز خداست که نشئه آخرت را پدید می‏آورد، خداست که بر هر چیزی توانا است.

[27]. الَّذِینَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِکْرِ اللَّهِ أَلَا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ (رعد/28)

[28]. مکارم شیرازى، ناصر، تفسیر نمونه، تهران، دار الکتب الاسلامیه، 1374ش. ج16، ص359.

[29]. جامعه شناسی جهانگردی و مسافرت، ص46.

[30]. حیدری، اصغر، شناخت روحیات ملل، تهران، مهکامه، 1389ش. ص12.

[31]. همان، ص47-48 (با ویرایش)

[32]. قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانْظُرُوا کَیْفَ کانَ عاقِبَةُ الْمُجْرِمِینَ. (نمل/69) قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانْظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ. (عنکبوت/20)

[33]. فصلت/ 53.

[34]. شناخت روحیات ملل، ص289.

[35].رازى، فخرالدینمحمدبنعمر، مفاتیحالغیب، بیروت، داراحیاءالتراثالعربى،‏1420ق‏.ج‏27، ص573.

[36]. سهرودی، شهاب الدین، مجموعه مصنفات شیخ اشراق،  (تصحیح و مقدمه: هانرى کربن و سید حسین نصر و نجفقلى حبیبى)تهران، موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگى‏، 1375ش. ج3، ص420.

[37]. ابن سینا، حسین بن عبداالله، الاشارات و التنبیهات، قم، البلاغه، 1375ش.‏ ص102. 

[38]. لاهیجی، محمد، مفاتیح الاعجاز فی شرح گلشن راز، (به کوشش کیوان سمیعی) تهران، کتابفروشی محمودی، 1337ش. ص463.

[39]. جوادی آملی، عبدالله،فلسفه حقوق بشر، ، قم، اسراء، 1389ش. ص104.

[40]. جوادی آملی، عبدالله، وحدت جوامع در نهج‏البلاغه (تحقیق: سعید بندعلی، قم، اسراء، 1386ش. ص83

[41]. لَّا یَنْهَاکُمُ اللَّـهُ عَنِ الَّذِینَ لَمْ یُقَاتِلُوکُمْ فِی الدِّینِ وَلَمْ یُخْرِجُوکُم مِّن دِیَارِکُمْ أَن تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَیْهِمْ إِنَّ اللَّـهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِینَ. (ممتحنه/8)

[42]. سایت اطلاع رسانی IIPT، (www.iipt.co.in)صنعت گردشگری در خدمت صلح جهانی، (ترجمه : مرضیه خادم شریف).

 • دبیرخانه دین پژوهان
۰۲
اسفند

  بیانیه انصراف:

بسمه تعالى

با حمد وثناى خداوند سبحان و درود و سلام خالصانه به مقربین درگاهش و با تشکر وسپاس از الطاف همه عالمان دینى، اساتید و بزرگانى که مشوق این بنده براى حضور در انتخابات بودند و بخصوص دوستان خدوم و جوانان صدیق ومستعد و با انگیزه اى که با نظر وایده و مشاوره های خوبشان ، تلاش در ترغیب بنده داشتند.  

همانطور که در وقت ثبت نام مشروط خود اعلام کردم ، حفظ  انگیزه الهى، تلاش براى وحدت، اخلاق و معنویت جامعه را بر همه ملاک ها و دیگر اهداف انتخاباتى (هم از لحاظ رتبى و هم از لحاظ ارزشى) مقدم مى دانم و با این نگاه ، با حفظ احترام جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه و پذیرش رأى ونظر آنان اقدام در جهت وحدت و هماهنگى اصولگرایان حقیقى و غیر افراطى را بر خود لازم مى دانم . 

و از طرفى دیگر رقابت  نامزدهاى متعدد اعتدال گرا و ارزشمدار وتلاش آنان براى جلب بخشى از آراء مردم شریف ، به نفع افراط گرایان و تندروهاى سایر طیف هاى موسوم به اصول گرا و اصلاح طلب  خواهد بود که بارها وحدت و انسجام دینى و همدلى و اخوت اسلامى و حرمت بزرگان جامعه را مخدوش کرده اند. 

 لذا پس از کوشش براى جلب موافقت همراهان و حامیان  ارزشمند  و اقناع   آنان به انصراف، بدینوسیله انصراف خود را اعلام و از رقابت در انتخابات این دوره کناره گیرى مى نمایم.   

 امید دارم با اهتمام و مساعى مجموعه دوستان هم فکر بتوانیم اقدامات مؤثرى براى تنویر افکار مردم شریف و تبیین ملاک هاى صحیح  انتخاب اصلح  براى تشکیل مجلسى اعتدالى و عقل گرا ، نظارت کننده وفساد ستیز ، ولایت پذیر وارزشمدار، شجاع وکارآمد ، تمامى مقدورات و امکانات خویش را بکار برده و نقش خود در انتخاباتى پرشور و مطلوب را به خوبى ایفا نماییم.  

                                                                                               والعاقبه للمتقین

                                                                                              آیت پیمان

                                                                                              یکم اسفند ١٣٩٤

 • دبیرخانه دین پژوهان
۰۸
آذر


در گذشته از ضرورت حفظ وحدت و پرهیز از نزاع و تنش و تقابل های منجر به خشونت بین جریانات سیاسی داخل کشور گفته و نوشته ایم و امید به تعدیل و بهبود سلامت رقابت های سیاسی و کنترل نیروهای به اصطلاح خودسر در دوره جدید داشتم، اکنون با اتفاقات اخیر در محافل سیاسی خوشبینی کوتاه مدت خود را دوباره از دست داده نگران بازگشت دوباره گروههای خود مختار و خودسر دارای مصونیت خاص شده ایم.

به عنوان یک معلم همیشه معتقد هستم که نام گذاری های اصول گرا و اصلاح طلب در فرهنگ و مکتب شیعه، سازگاری ندارد و مسلمان شیعه طبق آموزه های دین و قرآن، باید واجد هر دو گرایش و یا طیف فکری باشد، اما براساس معنای عرفی شده این دو واژه، شاهد یک اکثریت عقلانی و دینداری و اعتدال گرا در طیف مططلح تصولگرا و یک اقلیت افراطی و نامعقول و غیر معتدل در این طیف سیاسی بوده ایم.

و اما در طیف و جناح مصطلح اصلاح طلب این موازنه را معکوس می بینیم یعنی اقلیتی عقلانی و دیندار و اعتدال گرا و اکثریتی فاقد این ویژگی ها که در بین خود همان گروههای خودسر و افراطی را در زمانهای خاص و در جای خودش روانه عرصه تقابل غیر اخلاقی کرده اند و حوادثی چون عاشورای 88 را بوجود آوردند و از رقیب کم نیاورده اند.

معمای ما این است که وقتی به افراطیون اصلاح طلب اعتراض و انتقاد می کنیم، حجتشان را مقابله به مثل با گروههای افراطی اصول گرا می دانند و آنگاه که به افراطیون جلسه برهم زدن و حرمت شکن و خشونت گرای به اصطلاح اصول گرا اعتراض می کنیم و خاطر نشان می کنیم که اقدامات آنها مغایر با تذکرات و توصیه های رهبر معظم و بزرگان دین است، به صراحت می گویند رهبر وظیفه دارند همچون امام علی حرفشان را بزنند و کنار بشینند و ما وظیفه داریم که همچون عمار فریاد بزنیم و همچون ابوذر بر فرق بکوبیم!!

این منطق دوستان بنده است که اخیراً با آنها به بحث نشسته ام و در گذشته هم بارها این بحث ها تکرار شده است.

گره ذهن اینها به گمان بنده این است که مربیان و هدایت گران و آمران اینها در حقشان خیانت بزرگی کرده اند که در القائنات با تفسیر به رأی ها و توجیهات ناروا در نظر و ذهن پر هیجان این جوانان، سران طرف مقابل را معاویه پنداری و یزیدانگاری کرده اند وجناح مقابلشان را به جای بنی امیه و بنی عباس نشانده اند و به اینان هم تلقین به خود عمار پنداری و ابوذر نمایی کرده اند.

این یک خیانت فکری است که بخشی از سابقون صدر انقلاب و شخصیت های خدوم نظام و بعضی یاران و نزدیکان امام را که به انقلاب و رهبری و قانون اساسی وفادارند، به جای معاویه و یزید می نشانند و همفکران و همراهانشان را همچون عمال بنی امیه و عوامل یزید می پندارند، تا بتوانند خود را به جای عمار و ابوذر قرار دهند!

پی آمد و نتیجه این تفک غلط در عمل حمله و هجمه لفظی و حتی برخورد فیزیکی و عمامه انداختن از سرشیخ و سید و جوان و ریش سفید و به هم زدن جلسات شخصیت های نظام و دردآور تر آنکه عمل خود را عبادت و جهاد فی سبیل الله به حساب آورند و به آن افتخار نمایند.

و اعجبا! هر چه گفته می شود اینقدر نگوئید طلحه و زبیر و عایشه و .... شمر و عمر سعد و .... و در بین شیعیان ایران دنبال کفو آنها نگردید، آنها شیعه آل ابوسفیان بودند، اما شما در بین شیعیان امیر المومنین می خواهید طلحه و زبیر و عایشه زمان بسازید ولی گوششان بدهکار نیست.

زمینه ساز این جریانات انحرافی هم می تواند ترفند نفوذ دشمنان شیعه و جمهوری اسلامی باشد و هم می تواند شهوت قدرت و قبضه حاکمیت توسط افراد پشت صحنه اختلافات و تشنجات باشد و یا هر دو توأمان ما را به نزا ع و اختلاف می کشانند و در نهایت باعث هدر رفتن وقت و کند شدن حرکت و بروز نا بسامانی ها و رشد فساد ها و تخریب دو عامل اصلی موفقیت ما، یعنی وحدت و انگیزه الهی باشد.

سکوت بعضی علمای بزرگ و ناصحان جامعه و تذکرات ضعیف و باری به هر جهتی بعضی دیگر، موجب عادی سازی وقایع و تجری افراط گرایان و تکرار تخلفاتشان و قبح زدایی اعمالشان شده است.

البته بیمی از پیگرد های قضایی نیز ندارند، چون حمله فیزیکی تا رده رئیس قوه را آزمودند و عقوبتی برایشان نداشت!

 • دبیرخانه دین پژوهان
۲۵
آبان

 • دبیرخانه دین پژوهان
۱۸
آبان
آیت پیمان، دبیر شوراى دین پژوهان کشور گفت: استفاده از شعرها وترانه هاى سخیف و لحن هاى آهنگین و ریتمیک و تقلیدى خوانندگان رپ و پاپ به دلیل ایجاد وهن در عزادارى درواقع بدعتگذاری است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت پیمان، دبیر شوراى دین پژوهان کشوردر پاسخ سئوالاتى که در مورد مداحى هاى غیرمتعارف از این دبیرخانه شده است گفت: در مورد برخى کلیپ هاى مداحى که دوستانى از شهرهاى مختلف کشور براى نظرخواهى مى فرستند، باید گفت که اینها که این شعرها وترانه هاى سخیف و لحن هاى آهنگین و ریتمیک و تقلیدى خوانندگان رپ و پاپ را وارد آیین مذهبى عزادارى سیدالشهداء مى کنند، به دلیل ایجاد وهن در عزادارى و ایجاد انحراف در شکل و محتواى سنت هاى مذهبى در واقع بدعت گذار هستند و براى بازارگرمى خود، عمل مجرمانه اى انجام مى دهند و مدعى العموم ها باید با این پدیده شوم ابتذال در مداحى  برخورد قضایى قانونى بکنند!!

وى گفت امروز مقاتل مورد پژوهش قرار گرفته اند و مقاتل صحیح و مستند بطور متعدد توسط موسسات معتبر چاپ شده اند و در اختیار عموم هستند و اشعار آیینى و عاشورایى به وفور در دیوان هاى شعر شاعران برجسته و کتاب هاى شعر عاشورایى داراى مجوز وجود دارد و نیازى به شعر گونه هاى ضعیف و بى محتوا و موهن که سرایندگان آنها تهى از فنون ادبى و فاقد علمند نیست.

وی گفت مداحانى که از این سروده ها و مطالب و خودگویى هاى بى اعتبار استفاده مى کنند در واقع کارشان شیادى است و همان کشیدن شکل مار براى عوام به جاى نوشتن کلمه صحیح مار است. تعجب است که در جامعه فقط انتقاد مقطعى مى شود وبرخوردى صورت نمى گیرد.

 • دبیرخانه دین پژوهان
۲۶
مهر

دکتر پیمان در کنفرانس بین المللى غدیر در آلمان :

واقعه غدیر تعیین خط ومشى سیاسى وعبادى مسلمین تا روز آخر دنیا توسط پیامبر خاتم (ص) است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دبیرخانه دین پژوهان کشور - مدیر مسئول شوراى دین پژوهان کشور در جمع مسلمانان و علماى اروپا گفت : غدیر اعتقاد ما و اساس دین و عصاره و نتیجه رسالت و زحمات همه پیامبران در تمام ادیان الهى و بخصوص ثمره رسالت پیامبر خاتم است.
وى در بخشى از سخنرانى خود گفت : غدیر حساس ترین مقطع اسلام است که حافظ گذشته اسلام وضامن بقاى آینده آن مى باشد و فقط یک واقعه تاریخى نیست بلکه تعیین صراط مستقیم الهى و تکمیل رسالت انبیاء از حضرت آدم تا پیامبر خاتم  است و رسول گرامى اسلام تداوم خط نبوت بوسیله امامت را با واقعه غدیر زمینه سازى و با برهان هاى قاطع ابلاغ نمودند و همه مسلمانان را بر آن شاهد و گواه گرفتند و براى تحکیم این ابلاغ الهى سه روز در محل خطابه غدیر توقف کردند تا با نزول جبرئیل و رخ دادن معجزه خاصى در این رویداد ، زمینه هاى سر پیچى ونا فرمانى را کاهش دهند.  
مسول مجمع جهانى شیعه شناسى در ادامه افزود :
بحث هاى علمى در سند و متن حدیث شریف غدیر به دست بزرگانى چون علامه مجلسى وعلامه میر حامد حسین هندى و بخصوص توسط علامه امینى و دیگر عالمان وبزرگان ما بطور کامل منقّح شده است و ما باید با استفاده از زحمات آنان نگرش عمیق تر و جامع ترى در کیفیت بیان ومحتواى خطابه غدیر داشته باشیم. زیرا پیامبر خاتم با ایجاد مقدمات خاصى این خطبه را در حد یک منشور دائمى براى مسلمین بیان فرمودند.
وى گفت ما براى این مهم باید محتواى خطبه غدیر را موضوعى تبیین و تفسیر کنیم و پیامهاى اصلى آن را با همان حساسیّت و دلنگرانى که رسول اکرم داشتند در این مقطع حساس بگونه او حساب شده پى گیرى نماییم تا در آینده بلند مدت مسلمین کار ساز و موثر واقع شود. 
وى تاکید کرد : باید سنگینى مسولیت و وظیفه اى که بخاطر غدیر بر عهده ما است را بخوبى احساس کنیم و براى غدیر متناسب با عظمت سرنوشت ساز آن حرکت کنیم و این زمانى اتفاق خواهد افتاد که در جوامع اسلامى همان شور واحساس که نسبت به عاشورا را داریم همان را در غدیر بوجود بیاوریم تا به بلنداى عظمت غدیر بتوانیم گام برداریم. 
  دکتر پیمان در بخشى از سخنرانى خود گفت اکنون از  ماکه هرساله در این کنفرانس اجتماع مى کنیم انتظار مى رود که فکرى ژرف و همتى بلند و پشتکارى بى نظیر داشته باشیم و بتوانیم آحاد شیعیان را به صحنه فکر وعمل واحساس توآم وادار نماییم تا همچون عاشورا کارى در شآن عظمت مولاى غدیر به انجام برسانیم.  
دبیر شوراى دین پژوهان افزود : با اینکه روایت داریم که  لم یُنادِ بشىءٍ مثلَ ما نودىَ بالولایه. ولى ما تاکنون آنچه بایسته وشایسته غدیر و انتصاب الهى امامت ولایت جانشین وخلیفه بلا فصل رسول الله است و مو جب اثبات حقانیت تشیع است به انجام نرسانده ایم و در ابلاغ پیام غدیر قصور فراوان داشته وداریم. 
آقاى پیمان در بخشى از سخنان خود بیان نمود : با اینکه خطبه غدیر متراترترین متن روایى شیعه وسنى است و بخصوص از راویان معروف از صحابه نزدیک پیامبر  همچون حذیفه بن یمانى وزید ابن ارقم نقل شده است  و امامان شیعه که صاحب مقام عصمت هستند نقل کرده اند و امام باقر ع خطبه مفصل را نقل کرده اند و با این همه سوابق محکم و مستند بودن متن خطبه پیامبر و وقوف
سه روزه در غدیر و نزول جبرءیل و رخ دادن معجزه الهى در غدیر که همه این رویدادها نقل معتبر شده اند اما متأسفانه  سرپیچى ونافرمانى از دستور حق به وقوع پیوست همانگونه که در برابر حقانیت آدم و دستور حق به سجده ملائکه این سر پیچى توسط ابلیس رخ داد و امروز ما در مقابل منکران حقانیت امیرالمومنین  باید از جدال احسن و ارائه برهان و بکار گیرى قول سدید فرو گذار نکنیم.
   قابل ذکر است که کنفرانس بین المللى غدیر و صلح جهانى در کشور آلمان روز ١٢ مهر٩٤  با حضور جمع کثیرى از علما واندیشمندان و امامان جمعه وجماعت وشیعیان علاقه مند از سراسر اروپا  در کشور آلمان  به میزبانى مرکز اسلامى امام على ع بر گزار شد.

گزارش تصویری / کنفرانس بین المللى غدیر در آلمان

 • دبیرخانه دین پژوهان
۲۶
مهر

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دبیرخانه دین پژوهان کشور - دکتر آیت پیمان در اجلاس سالانه علما و مبلغین اروپاى مرکزى که روز گذشته در مرکز اسلامى هامبورگ بر گزار شد اهداف و اولویت ها و برنامه شوراى دین پژوهان را بیان کرد. 
وى که به دعوت آیت الله دکتر رمضانى رئیس اتحادیه اروپایى علما و تئولوگ هاى شیعه در اجلاس روز چهارشنبه در هامبورگ شرکت کرده بود پیرامون شیوه هاى کار آمدى تبلیغ در کشورهاى غربى و اولویت هاى تبلیغ و دین پژوهى صحبت کرد .
مدیر مسئول دبیرخانه دین پژوهان اظهار داشت؛ شناخت روش ها و ابزارجدید و تکنولوژیهاى نوین اطلاع رسانى وعلمى وآموزشى  دشمنان اسلام براى تحریف مفاهیم وآموزه هاى دینى و ترفندهاى آنان در بد بین کردن مردم جهان به اسلام  را وظیفه مبلغان بین المللى و روحانیون مستقر در خارج کشور دانست و تاکید کرد با این شناخت و به روز کردن آگاهیهاى خود و بکار بستن همان شیوه ها و ابزار باید با اسلام ستیزى در غرب مقابله کنیم و حقایق اسلامى را به گوش ملت ها در اروپا وآمریکا برسانیم تا از ظلم وجفایى که در غرب به مکتب حیات بخش اسلام مى رود آگاه شوند. 
عضو مجمع جهانى شیعه شناسى با بیان روایتى از امام صادق علیه السلام که تصریح فرموده " لن ینتشر الهدى الا من حیث ینتشر الضلاله " خطاب به علما و ائمه جمعه وجماعت حاضر در اجلاس بیان داشت اگر همین سخن امام صادق علیه السلام را نصب العین قرار دهمیم و بکار ببندیم ما را به روشهاى صحیح مقابله با حملات وشبهه افکنى دشمنان شیعه راهنمایى خواهد کرد که همان استفاده تقابلى از روش ها و ابزار شبهه افکنان خواهد بود.  
در این اجلاس فعالیت هاى دین پژوهى و اهداف و اولویت هاى پژوهشى شوراى دین پژوهان کشور براى اعضاى اتحادیه اروپایى علما و تئولوگهاى شیعه  توسط دکتر پیمان تشریح شد.
وى در بخشى از سخنانش برعلمى وتخصصى کردن محتواى تبلیغ و تلاش مبلغان براى پاسخگویى علمى ومستند و کارشناسانه به شبهات وسئولات دینى  تاکید کرد و حسن اخلاق وجوشش با مردم و تواضع وفروتنى در مقابل بزرگان ومحبت و مهرورزى در برابر نوجوانان وجوانان و نگاه محبت آمیز به آنان را عامل موفقیت در تبلیغ دینى دانست.
دکتر آیت پیمان ارتباط علما و تئولوگهاى شیعه و مدیران مراکز اسلامى در کشورهاى غربى را به ارتباط و گفتگو و نفوذ علمى در دانشگاهها و کالج ها و آکادمى ها توصیه کرد و تاکید کرد ما با تبلیغ سنتى و منولوگ  نمى توانیم پیشرفتى در غرب داشته باشیم و باید در نهایت امکان دیالوگ مذهبى وعلمى و فرهنگى برقرار کنیم و از شخصیت هاى علمى تأثیر گزار و آشنا به مسایل روز استفاده کنیم.
وى تلاش براى  تأسیس کرسى هاى شیعه شناسى و ایجاد نشست هاى علمى موضوعى دانشگاههاى اروپا و تقویت مدارس اسلامى را از مهمترین امر براى استفاده از موج اسلام گرایى کنونى دانست و بیان داشت ؛ این موج اسلام گرایى در اثر انقلاب اسلامى ایجاد شد اما به علت ضعیف بودن حضور شیعه در سطح جهانى بهره بردارى سلفى ها و وهابیون و دیگر مذاهب بیشتر از تشیع بوده است .
وى ضعف فعالیت و کمبود امکانات و نبود عالمان و مبلغان وعدم  حمایت مؤثر از مراکز و مساجد شیعى و اختلافات و ضدیّت طیف هاى شیعى را علت فرصت سوزى و ایجاد زمینه براى مخالفان شیعه بیان کرد و از بزرگان شیعه و مدیران حوزه هاى علمیه و مراکز علمى تقاضا کرد که چاره جویى نمایند.
 • دبیرخانه دین پژوهان